PŘÍZNAKY A LÉČBA
AKUTNÍ ZÁNĚT LEDVINY
Tupá tlaková bolest a napětí svalstva v bederních krajinách s vysokou teplotou, třesavkou a celkovou zchváceností – to vše ukazuje na akutní zánět ledviny (akutní pyelonefritídu). Zánět může být jednostranný, moč může být zkalená, někdy s příměsí krve. Často je přítomno pálení či řezání při močení, častější nucení na močení.
Antibiotická léčba trvá minimálně 2 týdny. Nedílnou součástí léčby je klidový režim po dobu užívání antibiotik a dále alespoň týden po negativním kultivačním nálezu v moči.
V dietě doporučujeme nedráždivou pestrou stravu s dostatečným příjmem tekutin. Opatrně volíme čaje (bylinné čaje s výrazným močopudným účinkem nejsou vhodné), spíše zklidňující a mírně protizánětlivé. V akutním stádiu nedoporučujeme alkohol, kávu a silný černý čaj. Onemocnění je kontraindikací lázeňské léčby.
AKUTNÍ ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE
Akutní zánět močového měchýře (akutní cystitída) se projevuje častým nucením na močení, kalnou močí a pálením při močení.
Kromě antibiotické léčby je nutný klidový režim, pobyt v teple a pitný režim po dobu 7-10 dní. K pitnému režimu doporučujeme především vodu, zklidňující bylinné čaje (heřmánek, řepík, šípkový čaj, meduňka, měsíček). Bylinné čaje s močopudným účinkem působí spíše dráždivě (např. urologický čaj), a proto nejsou vhodné. Rovněž tak není vhodné pití většího množství černého čaje, kávy a alkoholických nápojů.
V dietě nedoporučujeme příliš slaná a kořeněná jídla. Je nutné se vyvarovat prochlazení a působení střídavých teplot (sauna, horké koupele a následný pobyt v chladné místnosti). Dobře působí spíše stejnoměrné suché teplo.
AKUTNÍ ZÁNĚT MOČOVÉ TRUBICE
Při zánětu močové trubice (akutní uretritída) je u mužů obvyklý výtok z močové trubice různého charakteru a intenzity, od sklovitého, přes bělavý až po žlutohnisavý. Výtok je většinou doprovázen pálením v močové trubici, někdy i bolestmi v podbříšku.
Indikována je antibiotická léčba. Režimová opatření zahrnují pobyt v teple, pitný režim, zákaz pohlavního styku, protizánětlivě působící bylinné čaje.
AKUTNÍ ZÁNĚT PROSTATY
Při akutním zánětu prostaty (akutní prostatitída) je dominující bolest prostaty, někdy spojená s výtokem z močové trubice, obtížné močení, horečka nad 38oC a celková schvácenost.
Základem léčby jsou antibiotika (minimálně 4 týdny) a režimová opatření.
Přecházené mírné akutní nebo nedoléčené záněty vytvářejí nejlepší předpoklady ke vzniku chronického zánětu prostaty.
Nepříznivě působí dlouhodobé sezení, jízda vsedě, těsné prádlo, konzumace většího množství alkoholu a kořeněných jídel.
Po akutní prostatitídě je možno nemocnému nabídnout v indikovaných případech i lázeňské doléčení.
AKUTNÍ ZÁNĚT VARLETE
Akutní zánět varlete (akutní orchitída) je velmi bolestivé, náhle vzniklé onemocnění, které je doprovázeno vysokou teplotou, zvětšením objemu postižené poloviny šourku a zarudnutím kůže postižené oblasti.
Základem léčby jsou antibiotická léčba a režimová opatření. Při nedoléčení, i nejčastěji po zdánlivě velmi rychlém ústupu bolestí, lokálního otoku, zarudnutí a teplot, onemocnění často recidivuje a přechází do chronického stavu.
Těžký a komplikovaný zánět může zhoršit tvorbu spermií v postiženém varleti a ohrozit tak plodnost pacienta.
AKUTNÍ ZÁNĚT PŘEDKOŽKY
Akutní zánět předkožky (akutní balanopostitída) je obvykle spojen s jejím zúžením. Pacienti mívají hnisavý výtok z předkožkového vaku, otok předkožky nebo i penisu, pálení při močení, někdy obtížné močení.
Provádíme výplachy vaku (heřmánek, řepík, borová voda, roztok hypermanganu, slabý peroxid). Po odeznění akutního stavu je třeba odstranit příčinu onemocnění, tj. provést obřízku (cirkumcizi).
KONTAKT
Kubánské náměstí 1327/15 Praha 10
Telefon 605 987 650
ORDINAČNÍ DOBA
Pondělí - Středa 7 - 12 13-18
Čtvrtek -Pátek 7 - 12