ČASTÉ OTÁZKY
MOHU INFEKCÍ MOČOVÝCH CEST ONEMOCNĚT?
Záněty močových cest jsou častá onemocnění u žen, muže postihují asi osmkrát méně. Ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění je navíc blíže ke konečníku než u mužů. Bakterie se tak mohou snadněji dostat do močového měchýře, kde se pak dále množí a způsobují další záněty.
S obtížemi se většinou setkáváme po prochlazení, celkovém vyčerpání, po pohlavním styku nebo při jiných onemocněních (ozařování při nádorovém onemocnění pohlavních cest nebo střev, hormonální nemoci), tedy při stavech, kdy se mění prokrvení a vlastnosti sliznice močových cest a celková obranyschopnost organismu bývá snížena.
JAKÉ JSOU RIZIKOVÉ SKUPINY?
-
Sexuálně aktivní ženy v reprodukčním věku: příčinou onemocnění bývá snížená obranyschopnost sliznic po opakovaném mechanickém dráždění při pohlavním styku. Riziko zvyšuje také časté střídání partnerů, anální sex, nedostatečná či špatně prováděná intimní hygiena. Opakované infekce močových cest však nemusí být důsledkem promiskuity partnerů ani chybné sexuální taktiky.
-
Těhotné ženy: v průběhu těhotenství se zvyšuje obsah cukru ve sliznici močového měchýře. Sladké prostředí je pak vhodné pro množení bakterií.
-
Ženy v menopauze: ztenčení sliznic pochvy i močových cest vede ke snížení vrstvy sekrečních aktivních buněk, a proto jsou snadněji osidlovány bakteriemi.
-
Pacienti s opakovanou infekcí: příčinou opakované infekce močového měchýře je především snížená obranyschopnost sliznic dolních močových cest.
-
Malá děvčátka: záněty způsobuje používání nekvalitních plen či zanedbaná hygiena. Zevní ústí močové trubice je nutno utírat vždy od poštěváčku ke konečníku.
-
Muži se zvětšenou prostatou: mají zhoršený odtok moče. Zbytková moč může být infikována a stát se trvalou obtíží. Jediným řešením je léčba zvětšené prostaty.
-
Katetrizovaní pacienti: jakýkoliv katétr do močových cest přináší riziko infekce. Vždy se totiž jedná o otevřenou drenáž, jejímž prostřednictvím navzájem komunikují vnitřní a vnější prostředí. Od třetího dne katétry z obou stran (odkud teče moč i mezi katétrem a kůží) kolonizuje vícevrstevný bakteriální biofilm, který muže být zdrojem uroinfekce.
-
Muži s fimózou: tito muži častěji onemocní infekcí dolních močových cest v případě, že se její zdroj „posune“ blíž k ústí močové trubice. Jedná se tedy především o muže, kteří mají zúženou předkožku (fimózu, česky „kuklu“). Toto zúžení může být vrozené, ale také získané například poraněním při styku, nebo špatně léčenými, především kvasinkovými záněty předkožky. S infekčním onemocněním se také setkáváme u diabetiků nebo u seniorů a častěji také u mužů s pravidelným análním stykem.
-
Pacienti s cukrovkou: vysoká hladina krevního cukru může vést k jeho vylučování do moče. Sladké prostředí je ideální pro růst a množení bakterií. Infekce proto vzniká daleko častěji a má i vážnější průběh. Kromě toho, ledviny těchto pacientů mohou být již poškozeny samotnou cukrovkou. Riziko přestupu močové infekce na ledviny proto přináší dvojnásobné ohrožení jejich funkce.
JE INFEKCE MOČOVÝCH CEST NAKAŽLIVÁ?
Některé baterie, které způsobují záněty močových cest, mohou být přenášeny při pohlavním styku.
JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ PŘÍZNAKY ZÁNĚTU MOČOVÉHO MĚCHÝŘE?
Typickými příznaky jsou časté nutkání na „malou“, pálení či řezání při močení a tupá bolest za stydkou sponou. Moč může být krvavá, kalná a páchnoucí. Akutní zánět močového měchýře se často neprojevuje celkovými příznaky – tedy například teplotou, zvracením nebo změnami krevního tlaku a pulzu.
Opakované záněty dolních močových cest vedou k chronickým změnám sliznice. Mohou být dokonce příčinou přestavby stěny močového měchýře, který má pak nižší objem. Neléčené nebo nedostatečně léčené uroinfekce mohou vést i k dalším komplikacím − např. zánětům ledvin, které jsou vždy závažné a mohou dokonce ohrozit i život.
JE KREV MOČI NORMÁLNÍ PROJEVEM INFEKCE?
Krev v moči se může při některých infekcích močových cest skutečně vyskytnout. Nemusí být ani pouhým okem viditelná a prokáže ji teprve mikroskopické vyšetření moče. Pokud je krve více, způsobuje lehce červené zabarvení moče, ve které se mohou objevit drobné sraženiny krve. Každý výskyt krve v moči musí být vyšetřen lékařem. Může se totiž jednat o projev jiného závažného onemocnění, které vyžaduje zcela jiný léčebný přístup. Určitě se nemusíte bát problémů, které by mohly souviset se ztrátou krve, která není nijak výrazná, a tudíž žádné nebezpečí nepředstavuje. Krvácení při zánětu dolních močových cest však doprovází výraznější bolestivost v oblasti podbříšku nebo genitálu.
JE KREV MOČI NORMÁLNÍ PROJEVEM INFEKCE?
Riziko onemocnění zánětem močových cest můžete snížit respektováním několika následujících zásad:
-
dodržujte vhodný pitný režim: vypijte denně alespoň 2 litry tekutin;
-
dbejte o hygienu při vyprazdňování a sexuálním styku: správné utírání (směrem dozadu) po použití toalety, řádné vyměňování ručníků, vložek i tamponů a vymočení před a po pohlavním styku;
-
nezadržujte moč: pravidelné a úplné vyprazdňování močového měchýře;
-
vyvarujte se nadměrného prochlazení: např. vždy se převlékejte z mokrých plavek;
-
užívejte vitamín C: zvyšuje kyselost moče, čímž vytváří nepříznivé prostředí pro množení bakterií Escherichia coli;
-
dbejte o pravidelnou stolici: stolice, která se při zácpě hromadí ve střevě, může být vhodným bakteriálním zdrojem pro močové infekce;
-
ženy s opakovanými záněty dolních močových cest by neměly nosit „tanga“: jejich celodenní nošení totiž ke vzniku uroinfekce přispívá, protože tenká textilie navlhne potem a sekrety a prádlo pak slouží jako knot, po kterém se bakterie snadno dostanou z konečníku do oblasti močové trubice.
KONTAKT
Kubánské náměstí 1327/15 Praha 10
Telefon 605 987 650
ORDINAČNÍ DOBA
Pondělí - Středa 7 - 12 13-18
Čtvrtek -Pátek 7 - 12